

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 75 V |
| Tolerance | 0.1 % |
| Height - Seated (Max) | 0.55 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Resistance | 46.4 kΩ |
| Power Rating | 100 mW |
| Composition(Kit Type) | Metal Film |
| Temperature Coefficient | 25 ppm/°C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 75 V |
| RoHS | Compliant |
| Output Current | 1.4 A |
| Number of Terminations | 2 |
Stock: 541
Distributors
pcbx
Unit Price$0.22205
Ext.Price$0.22205
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.22205 | $0.22205 |
| 10 | $0.18173 | $1.81730 |
| 50 | $0.16196 | $8.09800 |
| 100 | $0.14434 | $14.43400 |
| 500 | $0.13464 | $67.32000 |
| 1000 | $0.10428 | $104.28000 |
